קול קורא | עתיד ההסתדרות הוא דמוקרטי

אין סוציאל דמוקרטיה בלי דמוקרטיה.

עלינו לקדם דמוקרטיה בהסתדרות כחלק מסדר היום הסוציאל-דמוקרטי

___________________________________________________________________

בישיבת הלשכה של מפלגת העבודה ב-30/11/2011 יעלה לאישור מזכר ההבנות בין מפלגת העבודה לעופר עיני שקיים מאז 2007, לאחר שעבר עדכונים קלים.

אנו קוראים להתנגד לאישור המזכר המחליש את השפעתה של מפלגת העבודה. אישור המזכר ממשיך מגמה אנטי דמוקרטית ולא בריאה בהנהגת ההסתדרות בגיבוי מפלגת העבודה.

 

מה מכיל מזכר ההבנות מ-2007?

המסמך נוגד את ההסדרים והעקרונות בחוקת מפלגת העבודה, בכך שהוא מונע בחירות פנימיות דמוקרטיות למועמדי המפלגה לראשות ההסתדרות ולמרחביה – למעשה, בוטלה השפעתו של חבר המפלגה על העמדה הפוליטית הבכירה ביותר בישראל אשר המפלגה משפיעה משמעותית על בחירתה במצבה הנוכחי.

המסמך כובל את שיקול הדעת של המפלגה ונבחריה בהסתדרות לעופר עיני באופן אישי, כך שמוטל עליהם לפעול על פי מדיניותו והחלטותיו.סיעת העבודה מתחייבת להחליפם במקרה שלא יישרו קו (כך ממש!) כאשר האחריות על המשמעת מוטלת על יו"ר הסיעה, אשר על פי ההסכם גם ימונה לתפקיד בכיר ומתגמל תחת עופר עיני.

המסמך שולל ממפלגת העבודה כל סמכות פוליטית בתוך ההסתדרות – כאשר כל ענייניה של הרשימה המשותפת, הסכמים עם סיעות אחרות וכיוצא בזאת, ייקבעו בלעדית על ידי עופר עיני. על המפלגה נאסר לנהל מגעים משלה לגבי הנהגת ההסתדרות ו/או המרחבים.

המסמך משמר במקומם את ראשי המרחבים המכהנים – שיטה זו השאירה על מכונם בכירים הרחוקים מרחק רב מערכי מפלגת העבודה או מהראוי להובלת איגוד מקצועי, ביניהם כאלו שפעלו ועודדו העסקה פוגענית ואחרים שהואשמו בפלילים והודו במעילה בנכסי ההסתדרות.

מה יכול להיות אחרת?

אין עתיד להסתדרות ללא מבנה דמוקרטי. ההסתדרות, ובעיקר הנהגתה הנוכחית, אמנם סובלת מתדמית בעייתית, אולם כארגון העובדים הגדול במשק היא יכולה וצריכה להיות בסיס כוח משמעותי לקידומה של חברה צודקת ומדינת רווחה מתקדמת בישראל.

סוציאל-דמוקרטיה אמיתית יכולה לנוע קדימה רק הודות לתשתית רחבה של עבודה מאורגנת, אולם לשם כך על העבודה המאורגנת עצמה להיות בדיוק כזו – דמוקרטית וסולידארית באמת. ההיסטוריה מלמדת שארגוני עובדים שאינם דמוקרטיים ונאמנים לחזון חברתי יהפכו עד מהרה למנגנון שליטה נוסף על ראשם של העובדים השכירים ולמדגרה של עסקנות ושחיתות.

מפלגת העבודה, ככל רשימה או מפלגה אחרת המעורבות בהסתדרות, עומדת למבחן ערכי ופוליטי בהתמודדותה עם מצבה של ההסתדרות: האם תצעד באומץ לתיקון עיוותים בביתה שלה, למנהיגות אמתית לטובת האנשים העובדים בישראל?

אנו קוראים לפעול להרחבתה וביסוסה של הדמוקרטיה בהסתדרות ובמנגנוניה, לטובת ציבור העובדים בישראל ולביצור מעמדה של ההסתדרות מול ממשלה עוינת ושלטון ההון.

 

חוג יסו"ד – ישראל סוציאל דמוקרטית, 25/11/2011.

קול קורא – PDF

This entry was posted in כללי. Bookmark the permalink.

4 Responses to קול קורא | עתיד ההסתדרות הוא דמוקרטי

 1. Pingback: חוג יסו"ד: לא לשריין את עופר עיני

 2. שגית says:

  האם אין מדובר בהסכם שמחזק את ההסתדרות?
  הרי יכול להיות מצב הפוך שלא מגביל את השפעת המפלגה וכך אינטרסים פוליטיים הזרים לצורכי העובדים ישפעו לרעה על החלטות ההסתדרות.
  אנשים מושחתים יכולים להיות בכל מקום. זה לא בהכרח יעזור להוסיף פיקוח של גוף אחר בו יכולים להיות אנשים מושחתים.
  כלומר, לא הבנתי עד הסוף למה ההסכם שלילי , איך זה היה בעבר ואם זה היה טוב יותר ?
  תודה

 3. Pingback: מזכר ההבנות בין סיעת העבודה לסיעת עוגן בהסתדרות 2007 |

 4. Pingback: עדכון חודשי, נובמבר 2011: מה קורה במעגל הקבוצות? : מעגל הקבוצות

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>