כתב העת חברה | לקראת גליון 51

אתר חברה דף הפייסבוק שלנו

בעוד שבוע גליון 51 מגיע לבתי המנויים

הזדרזו ועשו מנוי שנתי  – היכנסו

כתב העת חברה הוא במת דיון, ויכוח ויצירת שפה משותפת למחנה הסוציאל-דמוקרטי בישראל מאז החל לצאת לאור, בשנת 2002. הכותבים הינם אקדמאים, פוליטיקאיות, מנהיגי איגודי עובדים, עורכות דין, מורים ופעילות חברתיות בזירות השנות. המכנה המשותף בין כל כותבינו הוא השאיפה והפעולה לכינונה של מדינת רווחה אוניברסלית בישראל. הגיליונות עוסקים בניתוח וביקורת של המצב הקיים, בניסוח חזון אידיאלי להתנהלות חברתית, כלכלית, פוליטית, מדינית ותרבותית, וביצירת הגשר הפוליטי מהמצב הקיים למציאות הרצויה. עוד..

 

מה בגליון 51:

  • כמה הערות על מאבק המתמחים : מאבק המתמחים כבר מאחורינו, אך השלכותיו עדיין כאן. המאבק פתח נתיב מסוכן לערעור על הסכמים קיבוציים עתידיים, אך לצד זאת הביא גם להישג משמעותי בדמות הרחבת זכות השביתה דה-פקטו ועמו תקווה לדמוקרטיזציה של ארגוני העובדים בישראל.

מאת: יובל אופק ,חבר ב"כוח לעובדים" וחבר בקבוצה שיתופית של בוגרי השומר הצעיר

 

  • על הסתירה בין האתוס החלוצי לאידיאולוגיה הסוציאליסטית בתנועת העבודה הישראלית : האתוס החלוצי של תנועת העבודה עמד בסתירה לאידיאולוגיה הסוציאליסטית שלה. הפרישה מהחברה וההתבדלות ממנה, שעמדו במוקד האתוס החלוצי, עומדים בשורש המגזור של תנועת העבודה ותמיכתה במשטר הנאו-ליברלי. התחדשותה מותנית בפיתוח יסודותיה הסוציאליסטיים.

מאת: דני גוטוויין , חבר יסו"ד ומלמד בחוג לתולדות ישראל באוניברסיטת חיפה

 

  • קואופרטיב דיור – איך זה עובד? קואופרטיב הדיור של רחוב שארנוובר (Scharnweber) בברלין הוא אחד מני רבים בגרמניה. מטרתו לאפשר מגורים זולים על ידי בעלות משותפת על הדירות, ולארגן את הדיירים לביצוע יוזמות שונות לשיפור חייהם וסביבתם. כיצד עושים זאת? שיחה עם חבר הקואופרטיב.

ראיין: יהונתן משעל, אמן ופעיל חברתי

 

  • הקפיטל – לקראת דמוקרטיה אמִתית: אחרי יותר מחמישים שנה, וקיץ אחד של מחאה, מוציאה ספריית הפועלים־הקיבוץ המאוחד מהדורה מחודשת של "הקפיטל" מאת קרל מרקס, בנוסח העברי המקורי של צבי וויסלבסקי. אנו מביאים כאן בשינויים קלים פרק אחד מתוך ההקדמה שכתב ד"ר יפתח גולדמן למהדורה המחודשת.

מאת: יפתח גולדמן, חבר ביסו"ד ובכוח לעובדים, פעיל במעגל הקבוצות ובמכללה הכלכלית חברתית בעל תואר דוקטור לפילוסופיה מאוניברסיטת תל אביב, מרצה במכללה האקדמית לחינוך "דוד ילין" בירושלים

 

  • עובדים בעידן של הפרטה: כיצד נראה שוק העבודה השניוני המתפתח, שנעדרים בו ביטחון תעסוקתי, ייצוג ארגוני עובדים וניעות, ומה הקשר שלו למדיניות ההפרטה.

מאת: ד"ר  אמיר פז-פוקס, מרצה בכיר בקריה האקדמית אונו; מנהל אקדמי וחוקר בפרויקט "אחריות המדינה, גבולות ההפרטה וסוגיית הרגולציה", במרכז  לצדק חברתי ודמוקרטיה ע"ש יעקב חזן במכון ון ליר בירושלים

 

  • לקרוא את העולם בכיכר לחם : כשאנחנו מסתכלים בכיכר הלחם צריך להידלק אות אזהרה בראשנו. מזג אוויר פראי, ספקולציה ומחירים מאמירים מבטיחים מהומות וצרות מלוא הארץ

מאת: כריסטיאן פרנטי – תיאור

 

  • לקראת קידום כלל התלמידים בישראל: נייר העמדה של מרכז אדוה אשר מוצג כאן מבקש להחזיר את הדיון הציבורי אל הכיתה, אל המגרש החברתי והפדגוגי ולהציב יעדים חדשים להגברת השוויון במערכת החינוך. מתוך נייר העמדה "יעדים לתיקון החינוך", אוגוסט 2011.

מאת: ד"ר שלמה סבירסקי, המנהל האקדמי במרכז אדוה ועו"ד נוגה דגן-בוזגלו, חוקרת ומרצה במרכז אדוה.

 

  • כלכלה – בין כלכלנים לפוליטיקאים: בציבוריות הישראלית מקובל לראות את "הכלכלנים" – הדרג המקצועי – כמעצביה המרכזיים של המדיניות, ואת הפוליטיקאים כמופעלים על ידם. ההיסטוריה הכלכלית של מדיניות שער המטבע חושפת מציאות שונה.

מאת: רן רביב, חבר ביסו"ד וכוח לעובדים וחוקר את ההיסטוריה של המחשבה הכלכלית

 

הזדרזו ועשו מנוי שנתי  – היכנסו

This entry was posted in כללי. Bookmark the permalink.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>