חוג יסו"ד תומך בשלי יחימוביץ' בהתמודדות על ראשות מפלגת העבודה

זה למעלה מעשור פועל חוג יסו"ד  (ישראל סוציאל-דמוקרטית) לקידום הסוציאל-דמוקרטיה הישראלית ועושה זאת בכל זירות הפעולה בהן היא נבנית: בארגון 'כוח לעובדים', בו אנו פועלים באופן אינטנסיבי מאז הקמתו, בקבוצות שיתופיות, בפעילות חינוכית ורעיונית, במישור המוניציפאלי ובזירות נוספות. החלנו את פעולתנו בתקופה בה מפלגת העבודה התנערה מעברה הסוציאל-דמוקרטי, הייתה לשותפה בממשלות הפרטות וקיצוצים, והפכה לצל חיוור של הימין הניאו-ליברלי ולמפלגה דהויה מבחינה רעיונית ההולכת ומאבדת את אחיזתה בציבור.

בשנים האחרונות התגבש במפלגה אגף סוציאל-דמוקרטי הולך וגדל. בעקבות כך מתנהל בה ויכוח בין מי שרואים את העבודה כמפלגה המנסה לתת למדיניות הניאו-ליברלית "פנים אנושיות", לבין מי שרואים אותה כמפלגה המציגה חלופה לשלטון וחותרת להגדלת השוויון החברתי באמצעות החזרת השירותים שהופרטו לניהול המדינה, מאבק בהעסקה פוגענית וחזרה להעסקה ישירה, חיזוק אופיים הציבורי של השירותים החברתיים ועוד. המאבק בין חלופות אלו ניצב עתה במוקד ההתמודדות על ראשות המפלגה ואנו סבורים כי הבחירה ביחימוביץ' עולה בקנה אחד עם  קידומה של הדרך הסוציאל-דמוקרטית במפלגה.

בחירתה של יחימוביץ' שלא להצטרף לקואליציית נתניהו תוך שהיא עומדת מול מסכת לחצים מבית ומחוץ, מהווה צעד חשוב וחיוני בדרך לשיקומה של המפלגה. כיו"ר האופוזיציה, יחימוביץ' תומכת באופן גלוי ועקבי בהתארגנויות עובדים; פועלת כנגד העברת משאבי טבע לבעלי ההון; נאבקת נגד הפרטת שירותים ומייצגת את הקול הצלול ביותר במערכת הפוליטית נגד הברית הון-שלטון. יחימוביץ' מתמידה למקם נושאים אלה בלב סדר היום הפוליטי שלה, תוך שהיא מצליחה להשפיע במידה רבה על השיח הציבורי כולו.

תמיכתנו ביחימוביץ' נעשית תוך מחלוקת עימה בדבר הדרכים הנכונות לבניית הסוציאל-דמוקרטיה הישראלית. מחלוקת זו מתמקדת בעיקר בשתי עמדות – שגויות לדעתנו – בהן נקטה בעבר. עמדה ראשונה היא האמירה לפיה אין קשר בין המשך השליטה על עם אחר והרחבת מפעל ההתנחלויות לבין העמקת אי השוויון החברתי. בהקשר זה – שגויה הייתה גם ההתנערות מהמושג "שמאל", אשר ביטויה הפוליטי היה הסכם העודפים עם "יש עתיד" ולא עם מרצ כבעבר.

כשל שני מצוי במישור הפוליטי-אסטרטגי. בבחירות האחרונות כיוונה מפלגת העבודה את מאמציה לפלח הגבוה במעמד הבינוני, לקבוצות שהצביעו "עבודה" בעבר הרחוק ושהמפלגה קראה להם "לשוב הביתה". המשמעות של בחירה זו הייתה נוכחות דלה מאוד של המפלגה מערי הפריפריה ובתוכם היישובים הערביים. הוויתור על קהלי היעד המרכזיים של פוליטיקה סוציאל-דמוקרטית – המעמד הבינוני-נמוך והשכבות המוחלשות המרכיבים את רוב הציבור הישראלי – היה שגוי.

אנו סבורים כי הכרתה של יחימוביץ בחלק מטעויותיה, נכונותה לתקנן, עקביותה בתחום החברתי-כלכלי ואופן הנהגתה את האופוזיציה הופכים אותה למועמדת ראוייה להובלת המשך בניינה של מפלגת העבודה כמפלגה סוציאל-דמוקרטית.

אלו במפלגת העבודה התוקפים את הקו החברתי-כלכלי שמובילה יחימוביץ' סבורים כי הדרך לכיבוש השלטון עוברת בריכוך עמדות חברתיות, בהסוואת ניגודי האינטרסים בין המיעוט שמרוויח מהשיטה לבין הרוב המפסיד ממנה, ובסופו של דבר בחבירה לכל ממשלה. לעומתם, אנו בחוג יסו"ד מאמינים כי כדי להציב אלטרנטיבה לממשלת נתניהו ולרכוש מחדש את אמון הציבור, מפלגת העבודה חייבת להעמיק את הקו החברתי-כלכלי בו היא נוקטת לאחרונה. ללא שמירה על הקו הזה, אין דבר שמבחין בין מפלגת העבודה לחלקים היוניים בליכוד ולמפלגת המרכז התורנית. בלעדיו- מפלגת העבודה תשוב להיות אנמית ולא רלוונטית.

לפיכך, הבחירה בשלי יחימוביץ' היא הבחירה הנכונה לכל מי ששואף להבטיח מפלגת עבודה סוציאל-דמוקרטית, שתייצג נאמנה את האינטרסים של רוב הציבור הישראלי.

 

This entry was posted in כללי. Bookmark the permalink.

2 Responses to חוג יסו"ד תומך בשלי יחימוביץ' בהתמודדות על ראשות מפלגת העבודה

  1. Pingback: עדכון חודשי – ספטמבר : מעגל הקבוצות

  2. Pingback: עבודה שחורה » פריימריס במפלגת העבודה – שני המועמדים רחוקים מהאידיאל

Comments are closed.