דף מידע | הפרטת רכבת ישראל

רכבת ישראל – שירות ציבורי

מה הבעיה בהפרטת הרכבת?

הרכבת מהווה תשתית תחבורת נוסעים ומטענים מרכזית בישראל, שתלך ותהיה מרכזית יותר בעשורים הבאים. זוהי תשתית לאומית חיוניות, שניהולה צריך להיות לטובת כלל הציבור ולא לטובת מקסום רווח של יזם. תכנון לטווח ארוך הוא קריטי במקום ספקולציה של השקעה ומכירת הנכס ברגע המשתלם. המשקיעים הפרטיים הוכיחו בעשור האחרון שאסור לסמוך עליהם, בכל מה שקשור בטווח הארוך.

הפיכת תשתית הרכבת לסחורה, אותה מוכרים הפוליטיקאים לקבלנים, תהווה עוד מקום מזמין שחיתות.

 

איך פותרים את בעיות איכות השירות של הרכבת?

בעיות השירות של הרכבת נגרמות בגלל ייבוש תקציבי מכוון  הגורם למחסור בציוד ובכוח אדם אפילו על פי התקנים המאושרים. במשך כמה שנים, כדי להביא להפרטה. הציוד בניצול מלא מידי, ביחס לנהוג בעולם, כך שכל תקלה בציוד גורמת לפגיעה בשירות לנוסעים. שיפור השירות צריך להיעשות על ידי הגדלת התקציב ובשיתוף העובדים.

 

איך פותרים את בעיות הבטיחות ?

התאונות הגדולות ברכבת [בית יהושוע, השריפה], נבדקו על ידי ועדה של משרד התחבורה. זו קבעה כי במקרה הראשון אחראית הנהלת הרכבת והאשמים הועברו מתפקידם. במקרה השני, האשמה העיקרית הייתה החברה הזרה בומברדיה, בעבודות תחזוקה אשר בוצעו על ידו שלא כנדרש. הדוחות העוברו לשר התחבורה אשר מתעלם מהם עד היום ומאשים את העובדים.

בשני המקרים נמצא כי אין לעובדים כל אחריות לתאונה.

בכל מקרה בקיץ האחרון חתמו העובדים ומשרד התחבורה על הסכם המסדיר את התמקצעות העובדים על פי מבחנים מקובלים על כל אנשי המקצוע. לא זה העניין.

 

איך מתייעלים?

ההצעה של ישראל כץ אינה כרוכה בהתייעלות אלא בבזבוז ענק של משאבים. הן כספיים והן משאבי קרקע. כדי להכניס חברה נוספת היא צריכה תשתיות של מוסכים ועוד. שני המוסכים המתוכננים לחברת בומברדיה יעלו כל אחד מעל מיליארד ש"ח מכספי משלם המסים. הרווח היצרן ואי ניצול יתרון לגודל הקיים במוסכי רכבת יעלו בכ 30% לפחות במחיר התחזוקה.

מעבר לכך השטחים הגדולים שידרשו לכך לאורך המסילה הם בזבוז של קרקע שהיא משאב יקר במדינת ישראל. המוסכים הקיימים היום ברכבת יכולים להספיק לפחות לעשור הקרוב.

מדוע להסכים לעובדי הרכבת לעשות את המלחמה של האינטרסים שלהם על הגב שלנו?

עובדי הרכבת קיבלו הצעות מעולות לשיפור שכרם, ובתנאי שיסכימו להפוך את העובדים הבאים של הרכבת לעובדי קבלן ולא יתנגדו להפרטה. מאבקם כרגע אינו על התנאים שלהם, אלא הוא מאבק בשביל כולנו.

 

מה מראה הניסיון העולמי?

הרכבות הן תשתית לאומית ברוב המדינות המפותחות. הן נתפסות ומנוהלות כך. בבריטניה נעשה ניסיון להפריט את הרכבת, מה שהביא לתאונות והתדרדרות השירות עד למצב שלממשלה לא נותרה ברירה אלא להלאים את הרכבת מחדש בהפסדים אדירים. גם באוסטרליה וניו-זילנד נכשלו ניסיונות ההפרטה.

מניסיון זה מתברר שהרכבת מהווה מארג פעילויות צפוף הצריך להתנהל כיחידה אחת מתוך תיאום הדדי בין כל היחידות. אחרת מגיעים לכשלים חוזרים ונשנים בבטיחות ובשירות.

 

מה נעשה בצעד החד צדדי של השר כץ?

כץ פיצל את הרכבת לשלוש חברות בת של חברת הרכבת. כך שכל חברה תוכל להימכר למשקיע אחר. במצב זה יהיה כאוס וחוסר יעילות הגדול ביותר.

כץ יישם תוכנית שנכתבה כבר ב 2099. וממילא לשם הוא שואף להגיע. זו מדברת על הפרטה למעשה של כל הרכבת, על ידי העברת השליטה בפועל למשקיעים הפרטיים.

צעדים אלו לא נעשו כתגובה לצעדי העובדים אלא מראש היו המטרה הכתובה של כל התהליך. המהלך החדצדדי של כץ חשף בפני כל הציבור את מה שהיה ידוע למעטים. המטרה היא הפרטת הרכבת בכללה, כל מה שנאמר עד עכשיו על ידו ודובריו היו שקרים.

 

אז מה רוצה השר כץ?

שלוש אפשרויות:

  • לקדם אינטרס של חברה מסחרית המעוניינת להרוויח מהעניין. [ההסכם עם חברת בומברדייה לא נחשף לאף אחד].

  • להילחם בעובדים משום שהם מאורגנים, והוא רוצה את כולנו עובדי קבלן.

  • שתי התשובות נכונות.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>